Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Poslední revize Obě strany příští revize
security:modules:basic:password [2021/06/29 14:58]
berkmane [O opětovném používání hesel]
security:modules:basic:password [2021/08/09 13:54]
berkmane [O správcích hesel]
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Hesla ====== ====== Hesla ======
  
-Navzdory všeobecnému přesvědčení,​ bezpečnost hesla nezávisí čistě na jeho délce, ani na tom, jestli použijete jedno číslo a jeden speciální znak. Místo toho závisí na něčem, čemu se říká složitost, a ta je určena počtem pokusů, který by útočník potřeboval k jeho uhodnutí. Dost často se měří v bitech, a v tom případě se počet potřebných pokusů spočítá jako 2^(počet bitů). Lidé jsou bohužel ve vymýšlení hesel hodně předvídatelní,​ což umožňuje útočníkům se soustředit na konkrétní vzorce, takže složitější hesla typicky ​zíkáš jejich náhodným generováním.+Navzdory všeobecnému přesvědčení,​ bezpečnost hesla nezávisí čistě na jeho délce, ani na tom, jestli použijete jedno číslo a jeden speciální znak. Místo toho závisí na něčem, čemu se říká složitost, a ta je určena počtem pokusů, který by útočník potřeboval k jeho uhodnutí. Dost často se měří v bitech, a v tom případě se počet potřebných pokusů spočítá jako 2^(počet bitů). Lidé jsou bohužel ve vymýšlení hesel hodně předvídatelní,​ což umožňuje útočníkům se soustředit na konkrétní vzorce, takže složitější hesla typicky ​získáš jejich náhodným generováním. 
 Ideálně bys měla používat hesla dlouhá, náhodně generovaná a na každé službě jiná, ale protože taková se nedají moc zapamatovat,​ je lepší na ně používat [[security:​modules:​basic:​bitwarden|správce hesel]]. Na ta, která si zapamatovat musíš - jako třeba právě hlavní heslo pro správce hesel - můžeš používat třeba [[security:​modules:​basic:​password#​heslova_fraze|diceware]],​ který je pro člověka mnohem snáz zapamatovatelný. Ideálně bys měla používat hesla dlouhá, náhodně generovaná a na každé službě jiná, ale protože taková se nedají moc zapamatovat,​ je lepší na ně používat [[security:​modules:​basic:​bitwarden|správce hesel]]. Na ta, která si zapamatovat musíš - jako třeba právě hlavní heslo pro správce hesel - můžeš používat třeba [[security:​modules:​basic:​password#​heslova_fraze|diceware]],​ který je pro člověka mnohem snáz zapamatovatelný.
  
Řádek 28: Řádek 29:
 ==== O správcích hesel ==== ==== O správcích hesel ====
  
-Pokud si nedokážeš zapamatovat náhodná dlouhá hesla ke všem svým účtům, existuje řešení v podobě tzv správce hesel nebo klíčenky. Jedná se o program, kterému zadáš všechna svoje hesla a následně je zašifruješ jedním hlavním heslem, takže bez zadání hlavního hesla se k nim nikdo nedostane. Více se o nich a jejich použití dočteš v článku Správce hesel.+Pokud si nedokážeš zapamatovat náhodná dlouhá hesla ke všem svým účtům, existuje řešení v podobě tzvsprávce hesel nebo klíčenky. Jedná se o program, kterému zadáš všechna svoje hesla a následně je zašifruješ jedním hlavním heslem, takže bez zadání hlavního hesla se k nim nikdo nedostane. Více se o nich a jejich použití dočteš v článku ​[[security:​modules:​basic:​bitwarden|Správce hesel]].
 Nepamatovat si hesla ke svým účtům může být i úmyslná strategie - co si nepamatuješ,​ nemůžeš nikomu prozradit. Nepamatovat si hesla ke svým účtům může být i úmyslná strategie - co si nepamatuješ,​ nemůžeš nikomu prozradit.
  
Řádek 38: Řádek 39:
  
 Heslová fráze, často nazývaná diceware, využívá jako heslo řadu několika náhodných slov. Tato slova se vezmou ze slovníku, kde jsou nějak očíslovaná,​ a volí se odtud buď vygenerováním a nebo právě hodem kostky - proto diceware. Heslové fráze mají obrovskou výhodu v tom, že jsou poměrně složité (za každým slovem stojí náhodná řada pěti čísel), ale přitom pro člověka snadno zapamatovatelné ve srovnání s řadou náhodných znaků. Heslová fráze, často nazývaná diceware, využívá jako heslo řadu několika náhodných slov. Tato slova se vezmou ze slovníku, kde jsou nějak očíslovaná,​ a volí se odtud buď vygenerováním a nebo právě hodem kostky - proto diceware. Heslové fráze mají obrovskou výhodu v tom, že jsou poměrně složité (za každým slovem stojí náhodná řada pěti čísel), ale přitom pro člověka snadno zapamatovatelné ve srovnání s řadou náhodných znaků.
-A jak to udělat? Otevři si [[https://​theworld.com/​~reinhold/​diceware_wordlist_cz.txt|český diceware slovník]], vem si házecí kostku a naházej pět čísel. Ta ti řeknou první slovo. A pak házej tolikrát, dokud nemáš dost slov - mělo bych jich být nejméně šest, ale čím víc, tím líp.+A jak to udělat? Otevři si [[https://​theworld.com/​~reinhold/​diceware_wordlist_cz.txt|český diceware slovník]], vem si házecí kostku a naházej pět čísel. Ta ti řeknou první slovo. A pak házej tolikrát, dokud nemáš dost slov - mělo bych jich být nejméně šest, ale čím víc, tím líp. Teď můžeš nějaké slovo taky vyčasovat nebo vyskloňovat,​ ještě tím zvýšíš složitost, protože se odchýlíš od seznamu. Pokud používáš správce hesel, dost možná umí takové heslo vygenerovat za tebe - Bitwarden bohužel jen v angličtině,​ KeePassXC ti umožní nahrát i vlastní slovník. Stačí v generátoru hesel hledat možnost pro heslovou frázi.
  
  • security/modules/basic/password.txt
  • Poslední úprava: 2021/11/23 17:30
  • autor: berkmane