Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Poslední revize Obě strany příští revize
security:modules:basic:password [2019/03/07 19:55]
mdivecky [Úvod]
security:modules:basic:password [2021/08/09 13:54]
berkmane [O správcích hesel]
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Hesla ====== ====== Hesla ======
  
 +Navzdory všeobecnému přesvědčení,​ bezpečnost hesla nezávisí čistě na jeho délce, ani na tom, jestli použijete jedno číslo a jeden speciální znak. Místo toho závisí na něčem, čemu se říká složitost, a ta je určena počtem pokusů, který by útočník potřeboval k jeho uhodnutí. Dost často se měří v bitech, a v tom případě se počet potřebných pokusů spočítá jako 2^(počet bitů). Lidé jsou bohužel ve vymýšlení hesel hodně předvídatelní,​ což umožňuje útočníkům se soustředit na konkrétní vzorce, takže složitější hesla typicky získáš jejich náhodným generováním.
  
-<WRAP round download 30%> +Ideálně bys měla používat hesla dlouhánáhodně generovaná a na každé službě jináale protože taková se nedají moc zapamatovat,​ je lepší na ně používat [[security:modules:​basic:​bitwarden|správce hesel]]. Na ta, která si zapamatovat musíš - jako třeba právě hlavní heslo pro správce hesel - můžeš používat třeba [[security:​modules:​basic:​password#​heslova_fraze|diceware]],​ který je pro člověka mnohem snáz zapamatovatelný.
-** Software (LinuxWindowsMac):**+
  
-[[https://​keepassxc.org|KeePassXC]] +===== Jak se bezpečné heslo stavět nedá =====
-</​WRAP>​+
  
-===== Úvod ===== +==== O délce ​====
-**Hesla jsou důležitá** +
-Všechna naše bezpečnost na nich stojí a padá, bez silných hesel ztrácí velká část dalších technik smysl.+
  
-Bezpečnostjak ta osobnítak skupinová má více vrstev. Jen proto že chráníme jednu z nichneznamená ​to že jsme v bezpečíPodle [[security:​modules:​advanced:​thread-model|thread modelu]] je potřeba uvážit co potřebujeme chránit ​jak k tomu přistoupit. Kolik vytvořit vrstev ochrany ​než dojde k úplnému prolomení. +Heslo "​nejkulatoulinkatejsi"​ je nesrovnatelně slabší než třeba "​sglgxqmqptvzfwcfgnji"​i přesto, že obě obsahují jen malá písmena a jsou stejně dlouhá, protože ​zatímco to druhé je náhodně vygenerovaná kombinace, to první je existující slovo. 
-===== Průběh ===== +To ale neznamená, ​že by délka hesla na bezpečnost neměla vlivHeslo o šestnácti znacích složené ze stejných sad znaků bude skutečně asi dvakrát složitější - tedy významně bezpečnější ​než heslo ze znaků osmi.
-Na začátku je vhodné zeptat se na aktuální praktiky+
  
-  * Kolik máte hesel? +==== O speciálních znacích ====
-  * Jak jsou složitá?  +
-  * Kde je používáte?​+
  
-==== Silné heslo ==== +Hodně pravidel pro zadávání hesel vynucuje ​použití více skupin znaků - typicky malých i velkých písmen a číslicpřípadně speciálních znaků jako jsou tečky či vykřičníky. Hodně uživatelek to vede k tomu, že takový znak třeba přidají na konec nebo s ním nahradí nějaká podobně vypadající písmena. Potíž je v tom, že takové nahrazování znaků je hned druhým krokem po tzv. slovníkovém útoku - útočník tedy nejprve vyzkouší hesla ze seznamu normálních slov, třeba "​kocicka", ​ale hned jako další stupeň vyzkouší i "​koc!ck4"​. 
-V běžném fungování budeme ​používat hesla generovaná klíčenkoupro klíčenku ale budeme muset mít silné heslo které ​si budeme pamatovat.+Význam použití více skupin je v tom, že by mělo zvyšovat počet možných znaků, ​které ​se v hesle mohou na každé pozici objevit, což ale opět platí pouze v případě, že je heslo dostatečně nahodilé.
  
-K tomu pro nás bude sloužit metoda [[http://​world.std.com/​~reinhold/​diceware.html|Diceware]]. Ta používá kostky a slovník k vytvoření silného, ale zapamatovatelného hesla.+==== O osobních údajích ====
  
-Je důležité nepoužít jen prostý text vytvořený touto metodouale **idat do něj čísla a speciální znaky**jinak je heslo snadno prolomitelné [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Dictionary_attack | slovníkovým útokem]].+Použití osobních údajů je častá berlička pro snazší zapamatování hesla. Potíž je v tom, že jméno a rok narození tvojí sestry může dost možná z internetu zjistit v podstatě kdokolivtakže to heslo "​Eliska1996"​ by to možná chtělo ​ehodnotit, stejně jako jméno tvého psa, kterého jménem taguješ na Facebooku. Teoreticky ​do téhle kategorie spadá úplně všechno, co s tebou jak osobně souvisízkrátka cokoliv, co někdo ví, protože tě zná.
  
-=== Různé služby, různá hesla === +==== O opětovném používání hesel ====
-Hesla mají různé vektory útoku. Ať už je to lámání nebo kradení. Tohle téma by mělo být popsané v [[:​security:​modules:​advanced:​password|pokročilé lekci]].+
  
-Prozatím si řekneme hlavně to, že hesla ke klíčenkám nebo šifrovaným diskům musí být dostatečně dlouhá aby odolala lámání [[https://​en.wikipedia.org/​wiki/​Brute-force_attack | hrubou silou]]oproti webůmkde je obvykle jen omezený počet pokusů. +Je naprosto pochopitelné, že si nedokážeš zapamatovat adekvátně složitá ​hesla pro všech svých 172 účtů. Bohužel, ne všechny služby mají databáze hesel svých uživatelek adekvátně zabezpečené, a občas se najde útočník, který se k takové databázi dokáže dostat a seznam hesel, občas i v kombinaci s uživatelskými jmény, pak často začne volně kolovat po internetuTo znamenáže pokud někdo prolomí jednu databázi, a ty máš stejné heslo na všech 172 účtech, je to nakonec stejné, jako kdyby byly účty prolomeny všechny. Proto je důležité hesla nepoužívat opakovaně.
  
-==== Klíčenky ==== +===== Jak se bezpečné heslo stavět dá ===== 
-Pro jednoduchost ​edstavujeme hlavně keepass(xc), je multiplatformní ​pravidelně aktualizovaný.+ 
 +==== O správcích hesel ==== 
 + 
 +Pokud si nedokážeš zapamatovat náhodná dlouhá hesla ke všem svým účtům, existuje řešení v podobě tzv. správce hesel nebo klíčenky. Jedná se o program, kterému zadáš všechna svoje hesla a následně je zašifruješ jedním hlavním heslem, takže bez zadání hlavního hesla se k nim nikdo nedostane. Více se o nich a jejich použití dočteš v článku [[security:​modules:​basic:​bitwarden|Správce hesel]]. 
 +Nepamatovat si hesla ke svým účtům může být i úmyslná strategie - co si nepamatuješ,​ nemůžeš nikomu prozradit. 
 + 
 +==== O nutných heslech ==== 
 + 
 +I v ípadě použití správce hesel bude ale existovat nějaké množství hesel, které si pamatovat musíš - za prvé heslo k samotnému správci, ale pokud máš zašifrovaný systém, tak také heslo k němu, aby ses vůbec ke správci hesel dostal, nebo třeba heslo k mobilu. Takových hesel by mělo být dost málo, aby bylo možné si zapamatovat i hesla skutečně náhodná, ale existuje i jedna metoda pro lidský mozek značně příjemnější. 
 + 
 +==== Heslová fráze ==== 
 + 
 +Heslová fráze, často nazývaná diceware, využívá jako heslo řadu několika náhodných slov. Tato slova se vezmou ze slovníku, kde jsou nějak očíslovaná,​ a volí se odtud buď vygenerováním a nebo právě hodem kostky - proto diceware. Heslové fráze mají obrovskou výhodu v tom, že jsou poměrně složité ​(za každým slovem stojí náhodná řada pěti čísel), ale přitom pro člověka snadno zapamatovatelné ve srovnání s řadou náhodných znaků. 
 +A jak to udělat? Otevři si [[https://​theworld.com/​~reinhold/​diceware_wordlist_cz.txt|český diceware slovník]], vem si házecí kostku ​naházej pět čísel. Ta ti řeknou první slovo. A pak házej tolikrát, dokud nemáš dost slov - mělo bych jich být nejméně šest, ale čím víc, tím líp. Teď můžeš nějaké slovo taky vyčasovat nebo vyskloňovat,​ ještě tím zvýšíš složitost, protože se odchýlíš od seznamu. Pokud používáš správce hesel, dost možná umí takové heslo vygenerovat za tebe - Bitwarden bohužel jen v angličtině,​ KeePassXC ti umožní nahrát i vlastní slovník. Stačí v generátoru hesel hledat možnost pro heslovou frázi.
  
-  * Vytvoření databáze (vysvětlit že jde o soubor) 
-  *  
  • security/modules/basic/password.txt
  • Poslední úprava: 2021/11/23 17:30
  • autor: berkmane